Kamerdyner (2013) - oglądaj online PL [CDA] | All-Tube.pl
Kamerdyner

Kamerdyner

The Butler

2h 12min BiografiaDramat

7.6
IMDb 7.6/10 38 779 votes

2013

Opis

W dodatku odbierając zekranizowanej historii wiele z jej uroku, bo nagle okazuje się, że film jest jedynie luźno inspirowany historią czarnego kamerdynera Eugena Allena, który służył podczas kadencji ośmiu prezydentów, czyli przez ponad 30 lat… Jednym uchem słuchał rozmów, które decydowały losie jego współbraci, a drugim rozdzierających głosów braci, którzy starali się walczyć równouprawnienie. Kinomani zakochali się w kamerdynerze jako postaci z filmu My Man Godfrey z 1936 roku polski tytuł: Mój pan mąż, w którym William Powell grał rolę kamerdynera w zwariowanym domu. Kamerdyner nie sprawdza się ani jako film historyczny (nie analizując go pod względem prawdy historycznej, ale pod względem treści której jest bardzo mało, to jedynie pocztówka wyglądająca na odhaczanie tego co scenarzysta zapisał sobie w notesie), ani jako dramat obyczajowy z powodu fatalnej reżyserii której wspomniałem. Ale dość tych złośliwości – Farrell jest naprawdę całkiem niezłym aktorem, który mimo stosunkowo młodego wieku zaliczył już sporo występów w nietuzinkowych filmach, takich jak np. „Aleksander” Olivera Stone’a, (który to tytuł znalazł się nawet w repertuarze tegorocznego przeglądu, z racji wspominkowego cyklu poświęconego dorobkowi twórców, którzy w jakiś szczególny sposób wpisali się w pół-wieczną historię Festiwalu – to z tego powodu za kilka dni zjawi się również w Chicago sam Oliver Stone).

Gdzieś w tle przewija się sam główny bohater czyli kamerdyner, jednak narracja jest prowadzona przez dziennikarza, nie uzyskujemy więc relacji z pierwszej ręki, mało też samym życiu w Białym Domu, głównie autor opowiada wrażeniu jakie odnosi spotykając kamerdynera, dużo wtracen pogodzie, historii, jakieś wątki poboczne. Trochę jest w niej także historii samego Allena, trochę z jego życia podczas pracy w Białym Domu, trochę sytuacji czarnoskórej ludności za poszczególnych prezydentów, trochę wyborze Baracka Obamy, trochę roli czarnoskórych w kinematografii, trochę powstaniu, nagrywaniu „Kamerdynera”, trochę zdjęć… Z tego wszystkiego „trochę” wychodzi „trochę” ciekawa książka, w której nie udało się jednak uchwycić w pełni postaci samego Eugena Allena. Oto jak wyglądała opowieść kamerdynera z Białego Domu, który zaistniał w gazetach na całym świecie, gdy moja relacja ukazała się na pierwszej stronie „Washington Post” trzy dni po historycznym wyborze 4 listopada 2008 roku Baracka Obamy na prezydenta.

I chociaż ojciec i syn oraz reszta rodziny to postacie fikcyjne, wykorzystaliśmy pewne niezwykłe chwile z prawdziwego życia Eugene’a i przenieśliśmy je do naszego filmu – jak na przykład tę, kiedy zbolała Jacqueline Kennedy ofiarowuje kamerdynerowi jeden z krawatów zamordowanego prezydenta, czy tę, gdy Nancy Reagan zaprasza kamerdynera z żoną na oficjalny obiad. Williams zaczynał karierę jako komik estradowy, ale dosyć szybko przeszedł do aktorstwa, występując w tak fantastycznych filmach jak „Fisher King” Terry’ego Gilliama, „Good Morning Vietnam” Barry’ego Levinsona, „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Petera Weira, „Klatka dla ptaków” Mike’a Nicholsa, „Hook” Stevena Spielberga, „Buntownik z wyboru” Gusa Van Santa czy „Patch Adams” Toma Shadyaca. Akcja filmu „Kamerdyner” opowiada historię pruskiego rodu von Krauss zamieszkującego w okolicy Pucka, jak również miłości pomiędzy kaszubskim chłopcem Mateuszem a niemiecką arystokratką Maritą i rozgrywa się w latach 1900-1945.

Były wśród nich te dwie najważniejsze – dla filmu i reżysera – ale skończyło się „tylko” na statuetkach za scenariusz i dla odtwórczyni roli drugoplanowej Mo’Nique. Pomysł na scenariusz zrodził się po tym, jak „The Washington Post” opublikował historię czarnoskórego kamerdynera, który przez 3 dekady służył w Białym Domu kolejnym ośmiu amerykańskim prezydentom. Spodziewałem się filmu przygodach kamerdynera w Białym Domu, a zobaczyłem zupełnie co innego.

Filmweb podaje, że na kanale TTV mozna zobaczyć film „Kamerdyner”, codziennie 14.15 albo 14.05 A tymczasem jest to jakiś serial paradokumentalny „Komornik”. Wśród laurów znalazły się również Europejska Nagroda Filmowa oraz nominacja do Złotego Globu (dla filmu „Twój Vincent” w reż. Pejzaże polityczne zarówno w Europie i Stanach Kamerdyner Online 2013 Lektor PL Cały Film Zjednoczonych staj± się coraz bardziej rozproszone i spolaryzowane jak partie populistyczne rozkwitły w odpowiedzi na rosn±ce niezadowolenie wyborców z ustalonymi partii politycznych nad tymi kwestiami

Wybitny film, godny polecenia, aż trudno uwierzyć jak do niedawna traktowano ludzi, którzy byli odmienni tylko na zasadzie koloru skóry, choć jestem facetem, aż mi łezka popłynęła w paru momentach i patrząc przez pryzmat tego co się dzieje teraz na świecie nie rozumiem jak można traktować innych w ludzi w tak różnych znaczeniach, a przecież tak naprawdę my wszyscy jesteśmy dziećmi ziemi, tej planety. Dlatego zamierzam kupić zarówno książkę i obejrzeć film, aby zobaczyć przez pryzmat czarnoskórego kamerdynera Cecila Gainesa, jak rozwijała się Ameryka na przekroju ośmiu prezydentów.

Kamerdyner ONLINE PL

Related movies